Podsumowanie sezonu 2022/23 w wykonaniu Juventusu: Danilo

Danilo Lider Mentor I Filozof Wywiad Dla The Athletic

Nasz cykl ponownie otwiera Brazylijczyk, który niemal na stałe wkomponował się w turyński pejzaż. W sezonie 2020/21 pod wodzą Andrei Pirlo, Danilo zaliczył 3831 minut. W minionym grał jeszcze więcej i wyśrubował ten rekord do niesamowitej liczby – 4644 minut!

To pokazuje, że Brazylijczyk nie tylko cieszy się świetnym zdrowiem i jest tytanem pracy, lecz także, że jest kluczowym piłkarzem w trenerskiej układance Allegriego. Doświadczony defensor wielokrotnie udowadniał swoją jakość, cechując się na boisku inteligencją taktyczną i właściwym podejściem mentalnym, które rezonowało również na młodych zawodników.

Statystyki Danilo w Juventusie 2022/23

Mecze: 54, Minuty: 4644, Gole: 3, Asysty: 3, Kartki żółte/czerwone: 11/0

Urodzony w Biscac piłkarz jest od dłuższego czasu jednym z ulubionych graczy, którzy zakładają biało-czarny trykot. Właśnie dlatego niezwykle cieszę się, gdy na socialach i stronie JP, zauważam, jak coraz więcej fanów zaczyna podzielać moje uczucia i ocenę gry Danilo.

Rok temu pisałem o nim:

W minionej kampanii Danilo najczęściej występował tam, gdzie czuje się najlepiej – na prawej stronie obrony. Zdarzało się jednak, iż graliśmy 3-5-2, czy też przechodziliśmy na ten system w fazie budowania akcji.  Wówczas Brazylijczyk odgrywał (z powodzeniem) rolę pół-prawego stopera. W mojej opinii jednak najlepiej byłoby trzymać się wystawiania go właśnie na prawej stronie czteroosobowej linii obronnej.”

Nie potrzebowałem jak widać wiele czasu, aby móc się pokłócić sam ze sobą, bo życie zweryfikowało moje opinie! Według danych z portalu Transfermarkt, które zawsze uważam za bardzo wiarygodne w kontekście liczb, i na których opieram swoje teksty, Danilo aż 45 z 54 spotkań rozegrał jako nominalny stoper, przez pewną cześć kampanii współtworząc brazylijskie trio w obronie, z Gleisonem Bremerem i Alexem Sandro.

Oceny portali analitycznych, liczby, a także test oka były tutaj zgodne. Wszytskie dane potwierdzały, że wobec Danilo bardzo rzadko mogliśmy formułować zarzuty za utracone gole, czy też mówić, że rozegrał słabsze spotkanie. Zdarzały mu się rzecz jasna także kiepskie mecze, jak z PSG w Lidze Mistrzów (1:2) czy Milanem (0:2) lub Sampdorią w Serie A (4:2), ale nie wpływa to na ogólnie pozytywny odbiór jego postawy. Mimo drobnych rys, z naszym kapitanem na boisku, zanotowaliśmy czyste konto 20 razy.

Co ciekawe, był to też najlepszy indywidualnie sezon Brazylijczyka w historii występów w biało-czarnym trykocie – trzy bramki i trzy asysty. W przeszłości zawodnik notował wprawdzie więcej asyst w perspektywie całej kampanii, ale po raz pierwszy strzelił więcej niż dwie bramki. I były to istotne trafienia. Jedyny gol w starciu z Udinese (1:0), po świetnym podaniu sprzed 11-ki Paredesa i asyście Chiesy. Gol na wagę remisu z Atalantą Bergamo (3:3), którym częściowo zmazał winy za słabszą postawę przy bramkach dla gości. Była również ważna bramka w derbach, na 2:2, zdobyta tuż przed przerwą i trzy minuty po golu dającym prowadzenie Torino (4:2). Ponadto Brazylijczyk asystował przy golu Vlahovicia w wyjazdowym starciu derbowym (1:0), a także sześć dni później w końcówce spotkania z Empoli, gdy zgrał piłkę do Rabiota (4:0). Trzecią asystę dołożył w meczu przeciwko Spezii (2:0), gdy podłączył się pod atak pozycyjny na połowie rywala i podał do Di Marii.

Danilo nigdy nie był typem „szybkościowca”, ani też świetnym dryblerem. Raczej nie poprawi już swoich parametrów szybkościowych. Jednocześnie wygląda na to, że jego inteligencja boiskowa, dyscyplina taktyczna, umiejętności operowania futbolówką, a także cechy przywódcze, czynią z niego bardzo dobrego stopera. W tym sezonie udowodnił jak uniwersalnym jest piłkarzem, i jak dobrze potrafi sobie radzić jako jeden ze środkowych obrońców. Nieodzowny w pozytywnej ocenie wpływu na grupę jest jego dobry kontakt z młodymi zawodnikami, których nierzadko wprowadza do drużyny. Wspominałem już o tym w tekście o 10 najlepszych transferach dekady, który przygotowaliśmy z Marcinem Zalewskim, ale przypomnę raz jeszcze: po zwycięskim golu przeciwko Udine, pierwszym, który dobiegł w objęcia cieszącego się Brazylijczyka, był Nicolo Fagioli. Podobnych gestów „chemii” na linii Danilo – młodzież w minionej kampanii było całkiem sporo.

Ocena Danilo

Podsumowując – gdy we wstępniaku pisałem o tym, że kilku zawodników ma za sobą dobry sezon, to miałem tu na myśli między innymi Danilo. Cieszę się, że w marcu Brazylijczyk przedłużył umowę z Juve do 30 czerwca 2025 roku. W obliczu turbulencji finansowo-sportowych, których będziemy jeszcze doświadczać przez kolejny sezon lub dwa, Juventus potrzebuje takich piłkarzy. Żołnierzy, którzy mają wpływ na szatnię, a na boisku raczej nigdy nie schodzą poniżej pewnego poziomu.

MVP w Biało na Czarnym: 3x w meczach krajowych i 1x w europejskich pucharach
Flop w Biało na Czarnym: 1x w meczu krajowym